The 2017 Russian National Championships took place in Kazan, Russia from March 1st-5th 2017.

The Championships consisted of both MAG and WAG gymnasts and consisted of a qualification round, a team final, an all around final and event finals for both men and women.

57 WAG gymnasts competed in qualifications and 24 gymnasts continued to the all around final whilst 8 qualified on each event to event finals. Scores from qualifications and the all around final were added together to decide the final all around standings.

 

The following are the results of the WAG portion of competition:

WAG SENIOR AA:

  1. Natalia Kapitonova 108. 231
  2. Elena Eremina 107.732
  3. Evgeniya Shelgunova 106.597
  4. Seda Tutkhalian 106.230
  5. Lilia Akhaimova 106.031
  6. Viktoria Trykina 105.931
  7. Daria Spiridonova 105. 164
  8. Daria Elizarova 105.098
  9. Daria Skrypnik 104.899
  10. Elizaveta Kochetkova 103.197
  11. Angelina Melnikova 102.831
  12. Polina Fedorova 101.131
  13. Anastasia Dmitrieva 99.065
  14. Varvara Batalova 98.565
  15. Ksenia Artemova 98.530
  16. Ekaterina Polikarpova 97.664
  17. Elena Likhodolskaya 97.530
  18. Eleonora Afanasyeva 96.265
  19. Ulyana Borovykh 94.996
  20. Ksenia Kim 94.898
  21. Olga Bikmurzina 94.264
  22. Daria Mikhailova 94.231
  23. Daria Lopatina 89.863
  24. Irina Mitreneva 89.264

WAG SENIOR TEAM:

  1. Moscow (Alla Sosnitskaya, Daria Spiridonova, Seda Tutkhalian, Elizaveta Kochetkova, Viktoria Trykina, Ksenia Artemova)
  2. Central Federal District 1 (Alina Bunina, Angelina Melnikova, Daria Elizarova, Evgeniya Shelgunova, Ekaterina Polikarpova, Ksenia Kim)
  3. St. Petersburg (Elena Eremina, Varvara Batalova, Lilia Akhaimova, Maria Tsaryapkina, Ekaterina Boeva, Anastasia Cheong)
  4. Volga Federal District (Daria Lopatina, Anastasia Dmitrieva, Natalia Kapitonova, Polina Fedorova, Olga Bikmurzina, Ilsia Aminova)
  5. Southern Federal District (Viktoria Bykova, Anastasia Sidorova, Vitalina Dotsenko, Alyona Chernova, Daria Skrypnik, Evgeniya Menovshchikova)
  6. Northwestern Federal District (Eleonora Afanasyeva, Ulyana Borovykh, Polina Vereshchagina, Maria Vanyushkina, Vasilisa Tsupina, Anastasia Chikurova)
  7. Central Federal District 2 (Yuliya Shishkova, Alyona Kapustina, Elena Likhodolskaya, Daria Manenkova, Yulia Starchenko, Ekaterina Tsvetkova)
  8. Ural Federal District (Inga Galeyeva, Alisa Spasova, Elena Aleksenko, Ilzida Minibaeva, Evgeniya Zhukova, Svetlana Prokopeva)

WAG SENIOR VT:

  1. Seda Tutkhalian 14.233
  2. Lilia Akhaimova 13.849
  3. Angelina Melnikova 13.783
  4. Anastasia Dmitrieva 13.649
  5. Alla Sosnitskaya 13.616
  6. Eleonora Afanasyeva 13.416
  7. Alyona Arkusha 13.183
  8. Daria Elizarova 12.716

WAG SENIOR UB:

  1. Daria Spiridonova 14.700
  2. Natalia Kapitonova 14.700
  3. Daria Skrypnik 14.433
  4. Anastasia Iliankova 14.400
  5. Elena Eremina 14.333
  6. Elizaveta Kochetkova 14.133
  7. Daria Elizarova 13.400
  8. Seda Tutkhalian 11.666

WAG SENIOR BB:

  1. Viktoria Trykina 13.533
  2. Seda Tutkhalian 13.533
  3. Angelina Melnikova 13.466
  4. Lilia Akhaimova 13.233
  5. Anastasia Dmitrieva 13.166
  6. Elena Eremina 13.166
  7. Evgeniya Shelgunova 12.200
  8. Daria Spiridonova 12.100

WAG SENIOR FX:

  1. Lilia Akhaimova 13.800
  2. Elena Eremina 13.400
  3. Seda Tutkhalian 13.366
  4. Natalia Kapitonova 13.066
  5. Daria Elizarova 12.733
  6. Viktoria Trykina 11.933
  7. Elizaveta Kochetkova 11.933
  8. Angelina Melnikova 11.233
Advertisements